Kodėl pelija namų sienos?
Šiomis dienomis neretai sutinkama problema – pelėsis namuose. Jis kenkia namų estetiniam vaizdui, skleidžia nemalonų kvapą, ką jau bekalbėti apie sveikatos sutrikimus. Medikai teigia, jog ypatingą pavojų pelėsis kelia kvėpavimo takams, nervų sistemai, bei žmogaus imuninei sistemai. Dėl šių priežasčių svarbu iš anksto pasirūpinti savo namais, imantis tinkamų priemonių, o jeigu nepavyko užbėgti įvykiams už akių, kuo greičiau reaguoti į susiklosčiusią situaciją ir imtis priemonių, kad pelėsis neturėtų galimybių plisti ir būtų kuo greičiau panaikintas.
Pelėsių sporos sklando aplink mus: oro, vandens terpėse. Joms pasiekus patogią terpę, ima daugintis. Ypatingai patogios terpės pelėsiams – šiltos, drėgnos ir prastai vėdinamos patalpos. Čia pelėsis dauginasi itin sparčiai ir jį sustabdyti gali būti pakankamai sunku. Pirmieji pelėsio požymiai net nepastebimi akimi, patalpoje jaučiamas specifinis, aštrus kvapas. Tik vėliau atsiranda ir tampa pastebimos pilkšvos, balkšvos, juodos dėmės.
Yra dvepoji pelėsio naikinimo būdai – natūralus ir cheminis. Pasirinkę natūralias priemones galite naudoti didelės koncentracijos „ūkinio“ muilo ir vandens tirpiklį, juo plauti vietas, kuriose pastebėjote palėsį. Viena populiariausių priemonių – actas. Juo plaunant problematines vietas kartu galima naudoti ir sodą, užbarstant ją prieš plaunant dėmę actu.
Chemines priemones nesunkiai rasite statybinių medžiagų parduotuvėse. Specialistai teigia, kad geriausia cheminė priemonė naikinant pelėsį – antiseptinis gruntas. Jį reikia naudoti tik gerai nuvalius pelėsį nuo probleminės vietos, antiseptinis gruntas ne tik pašalina palėsį, bet ir veikia, kad jis neatsirastų ateityje. Kitos, taip pat dažnai naudojamos pelėsių naikinimui, priemonės – baliklis ir vandenilio peroksidas. Šios priemones įprastai randamos namų buityje, vandenilio peroksidas nekenksmingas, kartu neskleidžia blogų kvapų. Valant balikliu reikia naudoti gumines pirštines, nepamiršti, kad tai cheminės medžiagos, todėl patalpose, kuriose naudojamos priemonės po naudojimo privalo būti gerai išvėdintos.
Taigi, grįžtant prie esminių pelėsio atsiradimo priežasčių, siekiant gyventi sveikatai nekenksmingoje aplinkoje, reikia užtikrinti teisingą namų drėgmės kontrolę, bei vedinimą. Patalpose drėgmės rodiklis neturėtų viršyti 60%. Matavimams atlikti reikalingas drėgnamatis, dažniausiai atskirai jo pirkti nereikia, nes šie prietaisai būna įdiegti tokiuose buitiniuose prietaisuose kaip oro sausintuvai – drėgmės surinkėjai. Teisingas namų vėdinimas taip pat svarbus uždavinys siekiant išvengti pelijančių namų ir siekiant užtikrinti tinkamą namų mikroklimatą. Vėdinimo sistemas įsirengti padės specialistai, taip ne tik apsisaugosite nuo pelėsio, bet ir kartu pagerinsite oro kokybę, komfortą namuose, taupysite išnaudojamą energiją ir savo bei artimųjų sveikatą.